Päivitystä myöhässä 24.-27.4.2014
Torstaina aamulla aikaisin käytin koiruudet lenkillä, ensin käytiin isojen poikien lenkillä ja sitten heti perään pentulenkki.
Illalla osallistuimme Lena Dankerin sheltit 2-luentoon Kuopiossa, jonka mie taisin järjestää 🙂 Luento oli erinomainen ja sain taas paljon mietittävää ja pohdittavaa. Pojat käyttäytyivät erinomaisesti, paitsi silloin kun Lena villitsi pentusta ihan hieman. Nanokin tutkittiin ja tarkkailtiin, joitakin virheitä herrasta löytyy tietenkin. Mutta sheltti se on, kaikesta huolimatta 😀
Perjantaina Timo käytti koirat lenkillä, joten kuvia ei siltä reissulta ole. Vauhtia ja vaarallisia tilanteita on riittänyt metsikössä rämpiessä. Illalla oli tottistelut. Yo-Yo teki todella mukavasti kaukot sekä jäävät 😀 Nano loisti puolestaan luoksetulon pysäytyksissä. Ja Buffo… Pentunen tuli luokse tuhatta ja sataa, harjoitteli takaperin seuraamista sekä osasi istua. Hienosti siis. Ryhmäliikkeessä Buffo oli hienosti minun kanssa töissä, eikä huomioinut kavereita. Loistavan ihanaa!
Lauantaina ihana Hilla tuli meille hoitoon. Päivän teemana oli ollaan pihalla mahdollisimman paljon. Hillan mielestä on kovin epäreilua, että meille on tullut pentunen täysin ilman hänen lupaansa. No, aikansa meillä oltuaan ja huomattuaan, että kannattaa suosiolla leikkiä, Hillasta tuli Buffonkin kaveri. Viimeistään siinä vaiheessa, kun Riitta toi Vilin meille Hillan ymmärrys nykyihmisiin ja niiden ostoksiin loppui. Siispä tassut ylös ja antautuminen. Buffon kanssa voi siis leikkiä! Buffon mielestä meillä on leluja hyvin rajallisesti, joten niitä ei todellakaan riitä Vilin hampaisiin. Siispä lelut pois minikoiralta ja turvaan nurkkaan. Tämä on pettämätön taktiikka.
Tänään lähdimme aamuvarhaisella käymään mökillä. Timo aukaisi Focuksen takapaksin ja ensimmäisenä autoon loikkasi Buffo. Täh! Kuka sille on antanut luvan pomppia noin? No, viimein kaikki koirat olivat autossa ja nokka kohti mökkiä. Buffohan ei vielä tiedä mitään moisesta ihanuudesta. Saati sitten mitä kaikkea siellä voikaan tehdä. Jätimme auton ison tien varteen ja kävelimme mökille rauhallista tahtia. Koirat jolkottelivat ja spurttailivat lähistöllämme. Buffo sai tutustua laituriin, mökkiin sekä rantaan, jossa tuli päivän opetus. Jos kivellä urheilee liian hurjasti, putoaa tassu kylmään veteen. Siinä vaiheessa on turhaa nostella ja esitellä tassuaan emännälle. Rankkaa on pentusen elämä.
Aamulla kerkesimme vielä ennen minun töitä käydä Buffon kanssa ajamassa pienen, pienen makkarajäljen. Tein jäljen tutusti nurmikolle. Pieni koiruutemme ajoi jäljen todella hienosti ja tosissaan. Tästä on hyvä jatkaa 😀